Committees

Serving through Committees

Each year, many of our members serve through committee work.   New members are elected annually.  If you are interested in serving on a committee, please contact John Locklin, Chairman of Committee on Committees, or the church office at 256-362-8081

 

Administration & Bylaws

The purpose of this committee is to consider, present and recommend Constitution and Bylaw changes to the church and to see that all the official documents of the church including the constitution, bylaws, policies, procedures and manuals of operation are kept up to date following action taken by the church in conference.

Serving for 2016-2017 year:

Clark Carpenter, Nancy Campbell, Don Thrower, Carter Floyd, Ricky Barber, Charlie Diggs

Serving for 2017-2018 year:

Don Thrower, Carter Floyd, Ricky Barber, Jenifer Peters, Wendy Westerhouse, Ray Robbins

Audio/Visual/Media Services Committee

The Audio/Visual/Media Services Committee is responsible for the operation and maintenance of audio/visual media services equipment used in the programs and services of the church.

Serving for 2017 - 2018 year:

John Locklin, Jr, Joe Adams, Walter Burt, Keith Purinton

 

Baptismal Committee

The Baptismal Committee assists the Pastor and baptismal candidates before, during, and after scheduled baptismal services.

Serving for 2016-2017 year:

M/M Neal Rodgers; M/M Clark Carpenter; M/M Chris Campbell

Serving for 2017-2018 year:

M/M Clark Carpenter; M/M Chris Campbell; M/M Tommy Capps

 Building/Grounds Committee

The Building and Grounds Committee assumes responsibility for the operation, maintenance, repair, protection, and use of the buildings, operating facilities and attached equipment including heating, cooling and lighting.   In addition, this committee is responsible for the landscaping and maintenance of the grounds and parking lots of the church property.

Serving for 2016-2017 year:

Julian Newman, Brett Weatherby, Mike Burgess, Tommy Capps, Peggy King, Bill Germany

Serving for 2017-2018 year:

Mike Burgess, Tommy Capps, Peggy King, Bill Germany, Jason Peters, Julian Newman

 

Children’s/Preschool Committee

The Children’s/Preschool Committee serves as an advisory committee to the Director of Children’s Activities in helping plan events, activities and special projects for all children in the church as well as their parents.  Said events, projects and activities should strengthen both at home and church.

Serving for 2016-2017 year:

Rita Moore, Janis Newman, Melissa Barksdale, Betty Street, Judy Williams, Andrea Montgomery, Jenifer Peters

Serving for 2017-2018 year:

Betty Street, Andrea Montgomery, Judy Gaither, Mandy Armbrester, Liz Madden

 

Chrismon Tree Committee

The Chrismon Tree Committee erects, decorates, and stores the Chrismon tree and decorates the church for the Christmas season each year.

Serving for 2016-2017 year:

Joseph Adams, Judy Townsend, Reba Stewart, Patsy Hubbard, Rita Moore, Linda Harrison

Serving for 2017-2018 year:

Reba Stewart, Patsy Hubbard, Rita Moore, Linda Harrison, Terry King, Ginger Hackney

 

Christian Thoughtfulness

This committee plans and manages teas, receptions, and social activities at the request of the church.  The committee is responsible for special recognition of the staff and membership for extraordinary service.

Serving for 2016-2017 year:

Sheila Fridal, Barbara Davis, Melissa Barksdale, Rona Preuitt, Juanita Ardis, Judy Horton, Ramona Bonner, Jenni Griffin, Jo Ellen Williams, Tracey Barber, Janis Newman, Jean Larry

Serving for 2017-2018 year:

Rona Preuitt, Judy Horton, Ramona Bonner, Tracey Barber, Janis Newman, Jean Larry, Heather Klotz

 

Committee on Committees

The Committee on Committees selects, enlists, and nominates qualified persons to serve on church committees.

Serving for 2016-2017 year:

Nancy Campbell, John Locklin, Jean Larry, Crawford Nelson, Dorothy Parker, Chesley Smith

 Serving for 2017-2018 year:

Jean Larry, Crawford Nelson, Dorothy Parker, Chesley Smith, Andrea Montgomery, Carolyn Hill

 

Counting Committee

The Counting Committee assists the office manager in accurately counting all funds received by the church and deposits them into the appropriate accounts and banks.

Serving for 2016-2017 year:

Nettie Studdard, Randall Stewart, Mary Jo Martin, Linda Rodgers, Juanita Ardis, Crawford Nelson, Mary Sue Gaines, Arlene Pruet

Serving for 2017-2018 year:

Linda Rodgers, Crawford Nelson, Mary Sue Gaines, Arlene Pruet, Ginger Hackney, Heather Klotz, Dixie Schrier

Deaf Ministry Committee

Serving for 2017-2018 year:

Wendy Westerhouse, Terry King, Jan Floyd, Andrea Montgomery, Kathy Capps, Chesley Smith

Evangelism/Outreach Committee

The Evangelism/Outreach Committee counsels with and assists the Pastor and staff in planning for revivals and evangelistic ministry for our church and communicates the Church’s ministry to church members, prospects and the surrounding community.

Serving for 2016-2017 year:

June Brooks, Wendy Westerhouse, Jan Floyd, Walter Burt, Jerry Bonner, Carolyn Hill

Serving for 2017-2018 year:

Jan Floyd, Walter Burt, Jerry Bonner, Carolyn Hill, Linda Harrison, Andrea Montgomery

 

Food Service Committee

The Food Service Committee formulates and recommends to the church, policies outlining the proper use of food service facilities, communicates approved food service policies, evaluates and reports to the church as appropriate the services to best meet church program needs.

Serving for 2016-2017 year:

Nettie Studdard, Ray Studdard, Martha Livingston, Judy Horton, Ramona Bonner, Sue Ellen Robinson, David Livingston, Jean Larry, Tracey Barber

Serving for 2017-2018 year:

Judy Horton, Ramona Bonner, Sue Ellen Robinson, David Livingston, Jean Larry, Tracey Barber, Richard Barber, Jerry Bonner, Harry Embry

 

Lord’s Supper Committee

The Lord’s Supper Committee prepares for serving the Lord’s Supper and cleaning up afterwards.

Serving for 2016-2017 year:

Patsy Hubbard, Jeannette Wiggins, Nancy Campbell, Amanda Fuller, Linda Nelson, Crawford Nelson, Judy Mock

Serving for 2017-2018 year:

Amanda Fuller, Linda Nelson, Crawford Nelson, Judy Mock, Reba Stewart, Florence Kaylor

 

Media Library Staff

The Media Library Staff provide and promote the use of wholesome media and resources for reading, training and spiritual growth.

Serving for 2016-2017 year:

Jenni Griffin, Amy Locklin, Shelley Adams

 

Personnel Committee

The Personnel Committee assists the church in matters related to administration of employed personnel.

Serving for 2016-2017 year:

Clark Carpenter, John Locklin, Sue Robbins, David Street, Ken Allen, Dell Hill

Serving for 2017-2018 year:

Sue Robbins, David Street, Ken Allen, Dell Hill, Don Hackney, Jerryl Gaither

 

Senior Adult Committee

The Senior Adult Committee works with the pastor and church staff in keeping the senior adults of the church organized and involved in church-related activities.

Serving for 2016-2017 year:

Ricky Barber, George Ricker, Dorothy Parker, Mary Chappell, Jeannette Wiggins, Amanda Fuller

Serving for 2017-2018 year:

Dorothy Parker, Mary Chappell, Jeannette Wiggins, Amanda Fuller, Cora Williamson, Judy Williams

 

Special Ministries Committee

The Special Needs Committee coordinates the church’s ministry to the special needs population.

Serving for 2016-2017 year:

Charles Montgomery, Kay Gurley, Darlo Hartdegen, Judy Williams, Kathy Capps, Jo Ellen Williams

Serving for 2017-2018 year:

Darlo Hartdegen, Judy Williams, Kathy Capps, Jo Ellen Williams, Kay Gurley

 

Stewardship Committee

The Stewardship Committee organizes and supervises the budget, handling and safeguarding of moneys, records, and bookkeeping procedures.  The committee is responsible for maintaining the proper insurance coverage on all church property and bond coverage on all persons who handle money.

Serving for 2016-2017 year:

Jerry Bonner, Wendy Westerhouse, Ricky Barber, Chris Campbell, Guy Kaylor, Jim Preuitt, Jimmy Horton, Tony Haynes, Bernie Davis

Serving for 2017-2018 year:

Chris Campbell, Guy Kaylor, Jim Preuitt, Jimmy Horton, Tony Haynes, Bernie Davis, Neal Rodgers, Stan Hartdegen, John Locklin

 

Teller Committee

The Teller Committee is responsible for counting the ballots in all elections except in Deacon election.

Serving for 2016-2017 year:

June Brooks, Judy Gaither, Amy Locklin, Linda Rodgers, Reba Stewart, Linda Nelson

Serving for 2017-2018 year:

Amy Locklin, Linda Rodgers, Reba Stewart, Linda Nelson, Peggy King, Julian Newman

 

Van Committee

The Van Committee supervises the use of the church vans.

Serving for 2016-2017 year:

Doug Larry, Hugh Wiggins, Randall Stewart, Bernie Davis

Serving for 2017-2018 year:

Randall Stewart, Bernie Davis, Jerryl Gaither

 

Weekday Education Committee

The Weekday Education Committee helps to plan, coordinate, advise, oversee, and support the weekday activities of the Child Development Center.

Serving for 2016-2017 year:

Judy Horton, John Locklin, Sue Robbins, Melissa Barksdale, Jenni Griffin, Cora Williamson

Serving for 2017-2018 year:

John Locklin, Sue Robbins, Jenni Griffin, Cora Williamson, Judy Gaither, Liz Madden, Mandy Montgomery

 

Youth Ministry Committee

The Youth Ministry Committee studies the needs of youth and their parents and serves as an advisory panel to the Minister of Youth in identifying, planning, developing, coordinating and implementing programs and activities to meet these needs.

Serving for 2016-2017 year:

Valerie Purinton, Connie Fannin, Janette Weaver

Serving for 2017-2018 year:

Connie Fannin, Janette Weaver, Jason Peters